דבר ראש ביה"ס

עודכן: 04.11.2019

Prof. Ben Zion Chor​​​

אל קהילת ביה"ס למדעי המחשב

סטודנטיות וסטודנטים לתואר ראשון, שני ושלישי

הסגל האקדמי והמנהלי

 

עמיתות ועמיתים יקרים,

 

עם תחילת שנת הלימודים תשע״ט (2019/20), אני רוצה לאחל לכולנו שנה אקדמית פורייה ומרתקת. האירוע המרכזי מבחינתנו במהלך שנת הלימודים הקודמת היה השלמת בניין צ׳ק פוינט והמעבר אליו, במשך הקיץ. המתנו למעלה מעשרים שנה לבניין משלנו, ואנחנו שמחים שהוא קרם עור וגידים סוף סוף. הבניין ישמש את בית הספר למדעי המחשב וכן את היחידה לנוער שוחר מדע באוניברסיטה. תודות לחברת צ׳ק פוינט ולמנכ״ל שלה, מר גיל שווייד, לקרן רש"י, לנשיא היוצא של אוניברסיטת תל אביב, פרופ׳ יוסי קלפטר, ולגורמים נוספים שאפשרו את הגשמת החלום. הבניין מרשים, אך לצערנו אינו גדול מספיק לאכלס את כל חברי הסגל שלנו ותלמידי המחקר שלהם. לכן חלקם ישארו בבניין שרייבר הישן והטוב, בשני מסדרונות. אנחנו מתכוונים לשפץ שני מסדרונות אלה בחדשים הקרובים, בתנאי עבודה מספקים וסטנדרטים מעולים. אנחנו מקוים שלמרות הריחוק הפיזי, יימשכו הקשרים בין שני החלקים. כמו כן, אנחנו מצפים ליחסי שכנות חמים עם אנשי הסגל ותלמידי המחקר של בית הספר למתמטיקה.

 

בעשור האחרון, עם ההתקדמויות בתחומי הלמידה החישובית, הצפנות ואבטחת מחשבים, תיאוריה, ועוד, הפכו מדעי המחשב לתחום מרכזי עם קשרים ותרומות לרוב התחומים המדעיים. למשל רפואה מותאמת אישית, ביואינפורמטיקה, משחקי לוח (GO, שחמט),, ומדעי הרוח (רשימה חלקית). יש ביקוש עצום בשוק לבוגרים מיומנים בתחומים שונים של מדעי המחשב, וזה מתבטא גם בביקוש עצום ללימודים לתואר ראשון ושני בבית הספר למדעי המחשב.

 

ארבעה חברי סגל חדשים הצטרפו השנה לבית הספר: ד״ר תומר קורן, ד״ר עומר פנט, ד״ר נדב כהן, וד״ר עומר לוי (שיצטרף בסמסטר השני). מהעבר השני, פרופ׳ עמוס פיאט פרש לגמלאות ויצטרף לקהילת האמריטי ומגלי הארצות. אנחנו מאחלים הצלחה רבה למצטרפים וגם לעמוס, הפורש. שלושה חברי סגל מבית ספרנו זכו השנה במענקי המחקר היוקרתיים של האיחוד האירופי, ERC. אלה הם פרופ' אמיר גלוברזון, פרופ׳ מולי ספרא וד"ר אורי להב. הם מצטרפים לרשימה מכובדת של זוכים משנים קודמות. פרטים על פרסים נוספים בהם זכו חברי הסגל ותלמידי המחקר של ביה"ס, ועל מאמרים של חברי סגל ותלמידי מחקר שזכו להוקרה ולפרסים שונים, ניתן למצוא בחדשות אשר באתר ביה"ס,

 

כמנהגנו בשנים האחרונות, קיימנו גם הקיץ קורס מיוחד (״מבוא למבוא״) שנועד לסייע לתלמידים החדשים ללא רקע בתכנות לרכוש ידע בסיסי בנושא, שיעזור להם במהלך לימודי השנה הראשונה. בנוסף, בית הספר למדעי המתמטיקה העביר הקיץ סדנאות הכנה שמיועדות אף הן לתלמידים החדשים. קורסים אלה ניתנים בתשלום נמוך, ואינם בגדר חובה. אנחנו מאמינים שהם אכן מסייעים לתלמידים חדשים לסגירת ה״פערים התכנותיים ו/או המתמטיים״ בתחילת דרכם בלימודים האקדמיים.

 

השנה המשכנו את התכנית לסטודנטים מצטיינים בתואר ראשון, שסיימו את שנת הלימודים הראשונה בציונים גבוהים במיוחד. הסטודנטים בתכנית זו זכאים למימון שכ"ל, ליווי של סגל ביה"ס, התנסות במחקר בשנה השלישית וחדר ישיבה מיוחד לתלמידי התכנית. ביה"ס מקווה שהסטודנטים המצטיינים ימשיכו את לימודיהם לתארים מתקדמים במדעי המחשב. כמו כן, נמשכת תכנית הקדשת זמן מלא לתואר שני. התלמידים הנבחרים לתוכנית זכאים למימון מלא מבית הספר (שכר לימוד + מלגת קיום), ומקדישים את עיקר זמנם למחקר ולימודים. הכוונה היא שקבוצה נבחרת זו תהווה מקור מרכזי לתלמידי דוקטורט, ולחוקרי בכירים בהמשך המסלול המקצועי.

 

ביה"ס למדעי המחשב ע"ש בלווטניק ממשיך לקיים ולחזק קשרים עם התעשייה. מטרות הקשר עם התעשייה כוללות חשיפת הסטודנטים לנעשה בתעשייה, יצירת הזדמנויות למחקר משותף של האקדמיה והתעשייה, ויצירת אפשרויות תעסוקה אטרקטיביות לבוגרים ולסטודנטים. חברות שונות אף מעניקות מלגות ופרסים לתלמידי בית הספר בתארים השונים. בין אלו רצוי לציין במיוחד את חברת יאנדקס, התומכת תמיכה משמעותית בתחום למידת המכונה, ואת חברת צ׳ק פוינט התומכת תמיכה משמעותית מאוד בתחום אבטחת המידע, כבר כעשור, באמצעות מכון CPIIS. בנוסף, כדאי לציין גם את אינטל, מיקרוסופט, גוגל, ופייסבוק, עם מעורבות חשובה ועם תרומות משמעותיות במשאבים ו/או בכח אדם. ראויה לציון מיוחד תרומתה הנדיבה של קרן בלווטניק לקדום המחקר בבית הספר. מרכז ספרא הוותיק וקרן קורט ממשיכים לתמוך במחקר בתחום הביואינפורמטיקה בבית הספר וברחבי הקמפוס. זוהי הזדמנות להודות לכל הגופים האלו על תרומתם לקידום המחקר וההוראה בבית הספר. השנה, כמו בעבר, יתקיימו בבית הספר אירועים בשיתוף פעולה עם חברות אלה ואחרות.

 

גם השנה, נמשיך בביה"ס למדעי המחשב ע"ש בלווטניק במאמצים לחזק את תחומי המחקר וההוראה. במקביל, נמשיך לפתח ולשפר את הפעילויות שנועדו להעמיק את הקשר בין סגל ביה"ס ותלמידיו, וכך להעצים ולטפח את קהילת בית הספר. ביוזמת הסטודנטים מתקיימים מפגשים לסטודנטיות, מפגש סטודנטים יהודים-ערבים.

 

בנימה אישית, אני רוצה להודות לחברי מנהלת בית הספר, הפרופסורים חנוך לוי, אמיר שפילקה, וסיון טולדו, ולרבים מראשי בית הספר לדורותיהם, על הסיוע שהעניקו לי בצעדי הראשונים במבוך ההתנהלות האוניברסיטאי. יכולתי להזדהות עם הדברים המיוחסים לפרופ׳ הנרי קיסינג׳ר, שהסביר מדוע המאבקים באוניברסיטה הם כה עזים:

“academic politics are so vicious precisely because the stakes are so low”

 

אסיים שוב בברכה, שתהיה זאת שנת לימודים, ולא פחות חשוב, שנה אישית, פורייה, מוצלחת, ומהנה לכולנו.

 

פרופסור בני שור

ראש ביה"ס למדעי המחשב ע"ש בלווטניק

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive